Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa NIS 2

Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa NIS 2

nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa

Nowelizacja odchodzi jednak od tej zasady i wprowadza samoidentyfikację podmiotów kluczowych i ważnych, nakładając na nie obowiązek samodzielnej rejestracji w wykazie prowadzonym przez ministra właściwego do spraw informatyzacji. Dyrektywa NIS2, choć jest głównym impulsem do nowelizacji polskiej ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC), nie będzie z nią tożsama w kontekście szczegółowego zakresu i sposobu implementacji. Zarówno NIS2, jak i KSC wymagają od przedsiębiorstw wdrożenia skomplikowanych systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji i niekiedy FinmaxFX broker Forex-przegląd i informacje FinmaxFX nowych rozwiązań. Polskie firmy muszą być szczególnie przygotowane na wdrożenie konkretów ustawy KSC, co może wymagać głębszej adaptacji i potencjalnie większych inwestycji w infrastrukturę cyberbezpieczeństwa. Cyberbezpieczeństwa odpowiedzialne za sprawowanie nadzoru wobec operatorów usług kluczowych i usług cyfrowych. Operatorzy usług kluczowych będą zobowiązani do wdrożenia skutecznych zabezpieczeń, szacowania ryzyka związanego z cyberbezpieczeństwem oraz przekazywania informacji o poważnych incydentach oraz ich obsługi we współpracy z CSIRT poziomu krajowego.

nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa

Dobre perspektywy wzrostu zatrudnienia w IT

Nowe przepisy mają na celu stworzenie rozwiązań umożliwiających wycofanie z eksploatacji produktów, usług czy procesów ICT zagrażających bezpieczeństwu państwa (np. dostarczanych przez podmioty spoza UE). Obowiązek taki aktualizowałby się, w zależności od rodzaju zakwestionowanego produktu lub usługi, w czasie 4-7 lat od ogłoszenia lub udostępnienia informacji o decyzji. Ocena bezpieczeństwa będzie mogła być przeprowadzona wyłącznie za zgodą podmiotu krajowego systemu cyberbezpieczeństwa, wyrażoną w postaci pisemnej lub elektronicznej pod rygorem nieważności. Dopuszcza się jednak wykonanie takiej oceny na zlecenie organu właściwego do spraw cyberbezpieczeństwa, co wypełnia wprowadzone dyrektywą NIS 2 przepisy dotyczące tzw. Nie może ona jednak zakłócać pracy systemu informacyjnego, ograniczać jego dostępności lub prowadzić do nieodwracalnego zniszczenia danych przetwarzanych w systemie.

Decyzja o uznaniu za dostawcę wysokiego ryzyka

Dostawca usługi cyfrowej może przekazywać do właściwego CSIRT MON, CSIRT NASK lub CSIRT GOV informacje, o których mowa w art. 13 ust. Polecenie zabezpieczające ma umożliwić reakcję na incydent krytyczny. Minister cyfryzacji po konsultacji z zespołem incydentów krytycznych będzie mógł wydać akt (w formie decyzji 5 Porad Do Walki Z Centrum Handlowym Blues generalnej) i nakazać określonym podmiotom działanie, którego celem będzie przeciwdziałanie incydentowi krytycznemu (dotyczące wykluczenia podatności, szacowania ryzyka itp.). Przede wszystkim nowelizacja obejmie nowe podmioty określone jako kluczowe i ważne, których w perspektywie przyszłości będzie tysiące.

Dostawcy usług cyfrowych – obowiązki

Minister właściwy do spraw informatyzacji przekazuje Komisji Europejskiej Strategię w terminie 3 miesięcy od dnia jej przyjęcia przez Radę Ministrów. System S46 ma być głównym środkiem komunikacji pomiędzy podmiotami objętymi KSC. Podmioty kluczowe i ważne będą zobowiązane do korzystania z tego systemu, by wymieniać informacje o incydentach, cyberzagrożeniach i podatnościach.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz niektórych innych ustaw

To rozwiązanie ma pozwolić na objęcie obowiązkami wynikającymi z ustawy nawet tych podmiotów, które z jakichś względów nie będą chciały samodzielnie zidentyfikować się jako kluczowe lub ważne. Wpisanie do wykazu w ten sposób jest inną czynnością z zakresu administracji publicznej, na którą przysługuje skarga do sądu administracyjnego. Nowe przepisy określają warunki objęcia danego podmiotu obowiązkami wynikającymi z ustawy, a także procedurę umieszczenia go w wykazie podmiotów kluczowych lub ważnych. Tematem warsztatu będzie omówienie proponowanych zmian w ramach nowelizacji ustawy o krajowym systemie bezpieczeństwa (KSC) wynikające z Dyrektywy NIS2. Ta powinna zostać zaimplementowana do 17 października 2024 r., a nowe obowiązki powinny być wdrożone w firmach w okolicach II kwartału 2025 r. Chociaż amerykański sektor IT często jest pionierem w wyznaczaniu trendów na rynkach globalnych, to zapotrzebowanie kadrowe w Stanach Zjednoczonych nie wpływa bezpośrednio na europejskie rynki pracy.

Dostawcy wysokiego ryzyka (HRV)

Takie działanie umożliwi także przekazywanie danych o liczbie tych podmiotów do Komisji Europejskiej i Agencji Unii Europejskiej do spraw Cyberbezpieczeństwa. W ramach 5G Toolbox państwa członkowskie UE zobowiązały się m.in. Dotychczas brakowało sektorowych zespołów, które wspierałyby operatorów usług kluczowych – np. Porty, najważniejsze elektrownie czy przedsiębiorstwa kolejowe.

Podmiot w odpowiedzi może niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia poinformowania o wstępnych ustaleniach, przedstawić organowi swoje stanowisko. Następnie ten może albo uwzględnić stanowisko podmiotu i odstąpić od zastosowania środków egzekwowania przepisów, albo odrzucić to stanowisko i zastosować takie środki. W zakresie produktów, usług lub procesów ICT nabytych w drodze postępowań na gruncie przepisów prawa zamówień publicznych ogólny termin na wycofanie ich nie ulega  zmianie i wynosi 7 lat od dnia ogłoszenia decyzji lub udostępnienia o niej informacji. Natomiast różni się w zakresie produktów, usług i procesów wykorzystywanych do wykonywania funkcji krytycznych dla bezpieczeństwa sieci i usług – wynosi on 5 lat.

  1. Wcześniej przez wiele lat pracowała w administracji państwowej, zapewniając obsługę członków kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.
  2. Ponadto część podmiotów, które obejmie nowa dyrektywa, nie jest uważana za „krytyczną” dla gospodarki.
  3. Od prawie 30 lat KPMG Law świadczy usługi doradztwa prawnego na rzecz krajowych oraz zagranicznych podmiotów.
  4. Senat odrzucił poprawki, które miały znosić możliwość corocznego przekazywania na Fundusz Cyberbezpieczeństwa środków finansowych z Funduszu Szerokopasmowego i Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego.
  5. Biuletyn prawny wydawany ad hoc, kiedy tylko pojawi się ważna informacja z zakresu zmian w prawie i orzecznictwie, która ma wpływ na biznes.

Podmioty, które staną się kluczowe lub ważne po wejściu w życie nowelizacji, będą musiały dostosować się do jej obowiązków w terminie 6 miesięcy od spełnienia przesłanek uznania za podmiot kluczowy lub podmiot ważny. KSC zakłada również aktywne uczestnictwo Polski w międzynarodowych inicjatywach i organizacjach zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Współpraca z partnerami z Unii Europejskiej umożliwia wymianę najlepszych praktyk i technologii, co wzmacnia zdolności obronne naszego kraju w tym zakresie. Wiele krajów UE powołało podobne urzędy odpowiedzialne za ten obszar. Bezpieczeństwa Informacji (BSI), we Francji Agencja Bezpieczeństwa Systemów Informacyjnych (ANSSI), a w Wielkiej Brytanii Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC). Te instytucje, podobnie jak KSC w Polsce, zajmują się monitorowaniem i reagowaniem na zagrożenia cybernetyczne, koordynacją działań na poziomie krajowym oraz współpracą międzynarodową.

Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa („Nowelizacja”, „Ustawa o k.s.c.”). Opublikowaliśmy nową wersję projektu nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Projekt Jaki jest kosz handlowych wokół wojny na Ukrainie został skierowany do Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych (KRMBNSO). Opinia Kolegium w sprawie decyzji musi zawierać analizę szeregu kwestii, mających związek z celem wszczęcia postępowania.

7) Przestępstwo polegające na sprowadzeniu niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach w ramach którego sprawca zakłóca, uniemożliwia lub w inny sposób wpływaj na automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przekazywanie danych informatycznych. O dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 902). Nałożona na podmiot lub jego kierownika kara pieniężna musi zostać uiszczona w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja o jej wymierzeniu stała się ostateczna lub od dnia doręczenia decyzji z klauzulą natychmiastowej wykonalności. Dziennikarka, autorka artykułów o tematyce wnętrzarskiej, budowlanej, OZE oraz lifestylowej, realizująca projekty we współpracy z agencjami reklamowymi i markami. Obecnie wspomaga zespół PIPC, wykonując korektę publikacji internetowych. Jest absolwentem Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej.

Lasă un răspuns