Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa NIS 2
Nowelizacja odchodzi jednak od tej zasady i wprowadza samoidentyfikację podmiotów kluczowych i ważnych, nakładając na nie obowiązek samodzielnej rejestracji w wykazie prowadzonym przez ministra właściwego do spraw informatyzacji. Dyrektywa NIS2, choć jest głównym impulsem do nowelizacji polskiej ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC), nie będzie z nią tożsama w kontekście szczegółowego zakresu i sposobu implementacji. Zarówno NIS2, jak i KSC wymagają od przedsiębiorstw wdrożenia skomplikowanych systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji i niekiedy FinmaxFX broker Forex-przegląd i informacje FinmaxFX nowych rozwiązań. Polskie firmy muszą być szczególnie przygotowane na wdrożenie konkretów ustawy KSC, co może wymagać głębszej adaptacji i potencjalnie większych inwestycji w infrastrukturę cyberbezpieczeństwa. Cyberbezpieczeństwa odpowiedzialne za sprawowanie nadzoru wobec operatorów usług kluczowych i usług cyfrowych. Operatorzy usług kluczowych będą zobowiązani do wdrożenia skutecznych zabezpieczeń, szacowania ryzyka związanego z cyberbezpieczeństwem oraz przekazywania informacji o poważnych incydentach oraz ich obsługi we współpracy z CSIRT poziomu krajowego.
Dobre perspektywy wzrostu zatrudnienia w IT
Nowe przepisy mają na celu stworzenie rozwiązań umożliwiających wycofanie z eksploatacji produktów, usług czy procesów ICT zagrażających bezpieczeństwu państwa (np. dostarczanych przez podmioty spoza UE). Obowiązek taki aktualizowałby się, w zależności od rodzaju zakwestionowanego produktu lub usługi, w czasie 4-7 lat od ogłoszenia lub udostępnienia informacji o decyzji. Ocena bezpieczeństwa będzie mogła być przeprowadzona wyłącznie za zgodą podmiotu krajowego systemu cyberbezpieczeństwa, wyrażoną w postaci pisemnej lub elektronicznej pod rygorem nieważności. Dopuszcza się jednak wykonanie takiej oceny na zlecenie organu właściwego do spraw cyberbezpieczeństwa, co wypełnia wprowadzone dyrektywą NIS 2 przepisy dotyczące tzw. Nie może ona jednak zakłócać pracy systemu informacyjnego, ograniczać jego dostępności lub prowadzić do nieodwracalnego zniszczenia danych przetwarzanych w systemie.
Decyzja o uznaniu za dostawcę wysokiego ryzyka
Dostawca usługi cyfrowej może przekazywać do właściwego CSIRT MON, CSIRT NASK lub CSIRT GOV informacje, o których mowa w art. 13 ust. Polecenie zabezpieczające ma umożliwić reakcję na incydent krytyczny. Minister cyfryzacji po konsultacji z zespołem incydentów krytycznych będzie mógł wydać akt (w formie decyzji 5 Porad Do Walki Z Centrum Handlowym Blues generalnej) i nakazać określonym podmiotom działanie, którego celem będzie przeciwdziałanie incydentowi krytycznemu (dotyczące wykluczenia podatności, szacowania ryzyka itp.). Przede wszystkim nowelizacja obejmie nowe podmioty określone jako kluczowe i ważne, których w perspektywie przyszłości będzie tysiące.
Dostawcy usług cyfrowych – obowiązki
Minister właściwy do spraw informatyzacji przekazuje Komisji Europejskiej Strategię w terminie 3 miesięcy od dnia jej przyjęcia przez Radę Ministrów. System S46 ma być głównym środkiem komunikacji pomiędzy podmiotami objętymi KSC. Podmioty kluczowe i ważne będą zobowiązane do korzystania z tego systemu, by wymieniać informacje o incydentach, cyberzagrożeniach i podatnościach.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz niektórych innych ustaw
To rozwiązanie ma pozwolić na objęcie obowiązkami wynikającymi z ustawy nawet tych podmiotów, które z jakichś względów nie będą chciały samodzielnie zidentyfikować się jako kluczowe lub ważne. Wpisanie do wykazu w ten sposób jest inną czynnością z zakresu administracji publicznej, na którą przysługuje skarga do sądu administracyjnego. Nowe przepisy określają warunki objęcia danego podmiotu obowiązkami wynikającymi z ustawy, a także procedurę umieszczenia go w wykazie podmiotów kluczowych lub ważnych. Tematem warsztatu będzie omówienie proponowanych zmian w ramach nowelizacji ustawy o krajowym systemie bezpieczeństwa (KSC) wynikające z Dyrektywy NIS2. Ta powinna zostać zaimplementowana do 17 października 2024 r., a nowe obowiązki powinny być wdrożone w firmach w okolicach II kwartału 2025 r. Chociaż amerykański sektor IT często jest pionierem w wyznaczaniu trendów na rynkach globalnych, to zapotrzebowanie kadrowe w Stanach Zjednoczonych nie wpływa bezpośrednio na europejskie rynki pracy.
Dostawcy wysokiego ryzyka (HRV)
Takie działanie umożliwi także przekazywanie danych o liczbie tych podmiotów do Komisji Europejskiej i Agencji Unii Europejskiej do spraw Cyberbezpieczeństwa. W ramach 5G Toolbox państwa członkowskie UE zobowiązały się m.in. Dotychczas brakowało sektorowych zespołów, które wspierałyby operatorów usług kluczowych – np. Porty, najważniejsze elektrownie czy przedsiębiorstwa kolejowe.
Podmiot w odpowiedzi może niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia poinformowania o wstępnych ustaleniach, przedstawić organowi swoje stanowisko. Następnie ten może albo uwzględnić stanowisko podmiotu i odstąpić od zastosowania środków egzekwowania przepisów, albo odrzucić to stanowisko i zastosować takie środki. W zakresie produktów, usług lub procesów ICT nabytych w drodze postępowań na gruncie przepisów prawa zamówień publicznych ogólny termin na wycofanie ich nie ulega zmianie i wynosi 7 lat od dnia ogłoszenia decyzji lub udostępnienia o niej informacji. Natomiast różni się w zakresie produktów, usług i procesów wykorzystywanych do wykonywania funkcji krytycznych dla bezpieczeństwa sieci i usług – wynosi on 5 lat.
- Wcześniej przez wiele lat pracowała w administracji państwowej, zapewniając obsługę członków kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.
- Ponadto część podmiotów, które obejmie nowa dyrektywa, nie jest uważana za „krytyczną” dla gospodarki.
- Od prawie 30 lat KPMG Law świadczy usługi doradztwa prawnego na rzecz krajowych oraz zagranicznych podmiotów.
- Senat odrzucił poprawki, które miały znosić możliwość corocznego przekazywania na Fundusz Cyberbezpieczeństwa środków finansowych z Funduszu Szerokopasmowego i Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego.
- Biuletyn prawny wydawany ad hoc, kiedy tylko pojawi się ważna informacja z zakresu zmian w prawie i orzecznictwie, która ma wpływ na biznes.
Podmioty, które staną się kluczowe lub ważne po wejściu w życie nowelizacji, będą musiały dostosować się do jej obowiązków w terminie 6 miesięcy od spełnienia przesłanek uznania za podmiot kluczowy lub podmiot ważny. KSC zakłada również aktywne uczestnictwo Polski w międzynarodowych inicjatywach i organizacjach zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Współpraca z partnerami z Unii Europejskiej umożliwia wymianę najlepszych praktyk i technologii, co wzmacnia zdolności obronne naszego kraju w tym zakresie. Wiele krajów UE powołało podobne urzędy odpowiedzialne za ten obszar. Bezpieczeństwa Informacji (BSI), we Francji Agencja Bezpieczeństwa Systemów Informacyjnych (ANSSI), a w Wielkiej Brytanii Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC). Te instytucje, podobnie jak KSC w Polsce, zajmują się monitorowaniem i reagowaniem na zagrożenia cybernetyczne, koordynacją działań na poziomie krajowym oraz współpracą międzynarodową.
Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa („Nowelizacja”, „Ustawa o k.s.c.”). Opublikowaliśmy nową wersję projektu nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Projekt Jaki jest kosz handlowych wokół wojny na Ukrainie został skierowany do Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych (KRMBNSO). Opinia Kolegium w sprawie decyzji musi zawierać analizę szeregu kwestii, mających związek z celem wszczęcia postępowania.
7) Przestępstwo polegające na sprowadzeniu niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach w ramach którego sprawca zakłóca, uniemożliwia lub w inny sposób wpływaj na automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przekazywanie danych informatycznych. O dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 902). Nałożona na podmiot lub jego kierownika kara pieniężna musi zostać uiszczona w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja o jej wymierzeniu stała się ostateczna lub od dnia doręczenia decyzji z klauzulą natychmiastowej wykonalności. Dziennikarka, autorka artykułów o tematyce wnętrzarskiej, budowlanej, OZE oraz lifestylowej, realizująca projekty we współpracy z agencjami reklamowymi i markami. Obecnie wspomaga zespół PIPC, wykonując korektę publikacji internetowych. Jest absolwentem Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej.